Nedir bu serbest çevirmenlik?

Çeviri büroları bünyesinde tam zamanlı çevirmenlikten ziyade serbest çevirmenlik daha çok tercih edilmeye başlandı. Günümüz koşullarında artık, freelance çalışmak insanlara kendi evinde ve rahatlığında çalışma fırsatı sunduğu için daha cazip geliyor. Teknolojinin ilerlemiş olması da çevirmenlerin evden çeviri yapma olanaklarını geliştirdiği için etkin zamanlama konusunda işleri daha da kolaylaştırıyor.

Neyi, ne zaman yapacağını bilmek…

Serbest çevirmenlik kendini kendini yönetmektir. Neyi (çeviri türü) ne zaman (müşteri termini) yapacağını bilerek zaman yönetimi kullanmaktır. Yalnızca uzman olduğunuz alan/alanlarda çeviri alıyorsanız, bu çeviri kalitesini arttırır. İşi almadan önce mutlaka bir ön değerlendirmeden geçirmeniz gerekmektedir.

İşi aldığınız müşterinin ve/veya çeviri bürosunun talebi doğrultusunda, istenilen zamanda işi teslim etmek, sizi tercih edilme konusunda bir adım öteye taşıyacaktır.

Serbest (freelance) Çevirmenlik Yapmak

Piyasada tanınırlık…

Freelance çevirmenler genellikle çeviri büroları ile çalışırlar. Bunun dışında kendi portföyünü oluşturarak, çeviri ihtiyacı olan şirketlere ya da kişilere doğrudan ulaşarak çalışma yolunu da tercih edebilirler. Çevirmen, işinde ve alanında ne kadar iyi, hızlı ve dürüst ise o kadar çok tercih edilir.

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” Konfüçyüs

“Zamanla yarışarak” çalışmak stresli ve yorucudur. İşi taahhüt ettiği şekilde teslim etmek için serbest çevirmenler bazen gece dahi çalışmaktadır. İşini sevmeyen bir çevirmen için ise, bu durum sıkıcı hale gelmeye başlar. Bu nedenle çevirmen zamanı iyi yönetmelidir. Bunun yanında, dilin sürekli bir gelişim halinde olduğunu düşündüğümüzde ise, çevirmen için değişim kaçınılmazdır.

Tüm bu anlatılanlar ışığında, toparlayacak olursak, bir freelance çevirmende olması gereken en temel 3 özelliği şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Piyasadaki yenilikleri takip etme

  • Uzmanlık alanını belirleyip, ilerleme

  • Etkin zaman yönetimi

Siz de alanında uzman bir freelance iseniz…

info@elmatercume.com adresinden CV’nizi ulaştırabilir veya WhatsApp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Hızlı İletişim Formu

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

Profesyonel Tercüme Hizmetleri

İletişime Geçin +90 542 151 24 15

Ekibimiz en kısa sürede dönüş yapacaktır.