Nitelikli Bir Çevirmen Nasıl Seçilir

Bir çeviri hizmeti ararken, profesyonel ve doğru iş için güvenebileceğiniz birini bulmanız gerekir. Dokümanları, yasal belgeleri, web sitelerini ya da diğer yazılı içerikleri çeviriyorken, çevrilmiş belgelerinizin güvenilir olduğunu bilmek önemlidir. Günümüzün küreselleşmiş toplumunda, etkili iş iletişimi için çeviri giderek daha önemli bir hale geliyor. Yüksek kaliteli bir belge çeviri hizmeti almak, işinizdeki başarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Profesyonel Bir Çeviri Şirketi Neden Önemlidir?

Dokümanları çevirmenin birçok yolu vardır. Belki şirketinizde gerekli dil becerisine sahip biri vardır, belki de bir serbest çeviri uzmanı kiralarsınız ya da yardım için bir çeviri şirketine başvurursunuz. Bu üç yol da çeviri ihtiyacınız karşılanmış olsa da, çevirinin doğruluğunu sağlamak için son derece yetenekli ve profesyonel bir çevirmen bulmak önemlidir. Mesajınızın ya da belgelerinizin, istediğiniz anlam ve tonda net bir şekilde iletildiğinden emin olmak istersiniz. Bunun için en iyi seçenek, onaylanmış en iyi çeviri hizmeti ile sağlanır.

Nitelikli bir çevirmen sadece sayfadaki doğru kelimeleri yazmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel sonuçları da üretir. Çevirmenler bir belgenin ya da bir yazılı çalışmanın sadece kelimeleriyle değil, aynı zamanda anlamın tonu ve maksadı ile de karşılaşırlar. Dil ve iletişim karmaşıktır ve sertifikalı bir çevirmen ne iletilmesi gerekiyorsa tam olarak onu iletebilmelidir.

Yüksek kaliteli bir belge çeviri hizmeti almak, işinizdeki başarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Elma Tercüme

Farklı Çeviri Yöntemleri

Çeviri hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda, şirketinizin veya sizin çevirmen ihtiyacınıza göre kime başvuracağınız hususunda birkaç farklı olasılık vardır. Kurum içi çeviri departmanınız olabilir; serbest çevirmen kiralayabilir veya profesyonel bir çeviri şirketi kiralayabilirsiniz. Her yöntemin faydaları vardır.

Kurum İçi Çeviri

Çeviri hizmetlerinde ilk seçenek, şirket içi personelinizin bir parçası olarak bir çevirmeni işe almaktır. Bu kişi ofisinizin bir parçası olacak ve yalnızca şirketinizin çeviri işlemleri için üzerinde çalışacaktır. Bu tür bir çevirinin yararı, şirket içi çevirmenin şirketinizin özelliklerine çok aşina olabilmesidir. Çeviri yaptıkları belirli projeleri, ekipleri ve departmanları bileceklerdir. Şirketinize derinden aşina olan birine sahip olmak büyük bir artıdır.

Şirket içi çeviri hizmetlerine sahip olmanın bir dezavantajı, ilişkili maliyetlerin yüksek olabileceğidir. Çevirmeninizin tam zamanlı maaşını ödemenin yanı sıra, çeviri araçlarını satın almanız ve bunları kullanmak için personel yetiştirmeniz gerekecektir. Birden fazla dile çeviri yapmanız gerekiyorsa maliyetler artacaktır. Birden çok dili desteklemek için daha fazla personel ve kaynak gerekir ve çeviri hizmetlerinin maliyeti artar.

Çeviri personelini işe almak ve eğitmek için yüksek başlangıç yatırım maliyetlerini ve kaynaklarını ödeyecek paranız varsa, bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca, belirli bir dilde yüksek hacimli çeviri gereksinimleriniz varsa en iyisidir. Bununla birlikte, maliyetler çoğunluk için çok yüksek olabilir.

Serbest Çevirmenler

Çevirmenleri işe almak için ikinci bir seçenek serbest çalışanlara güvenmektir. İnternet sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilirler. İnternette bulunabilecek birçok serbest çevirmen vardır.
Serbest çeviri genellikle en düşük maliyetli seçeneği sunar. Şirket içi çevirmene sahip olmak veya bir çeviri hizmetini işe almakla ilgili genel masraflardan kaçınmış olursunuz. Sadece çeviri ihtiyaçlarınız için özel olarak ödeme yapmanız gerekir ve ek masraflardan kaçınırsınız.

Bununla birlikte, serbest çevirmenlerle çalışmak, şirket içinde işe alım yaparken veya profesyonel bir çeviri hizmetleri şirketi kullanırken mevcut olmayan önemli zorluklar doğurmaktadır. Serbest çevirmenlerin büyük olasılıkla birkaç müşterisi vardır, bu nedenle işiniz her zaman öncelikli olmayabilir. Çeviri için geri dönüş süreleri diğer yöntemlere göre daha yavaş olabilir. Ayrıca, kalite farklı çevirmenler arasında farklılık gösterebilir ve tutarsız olabilir. Gerekli profesyonel düzeyde çevirmen bulmak zor olabilir.

Serbest çeviri ile ilgili zorlukları yönetmeye kendini tahsis etmiş biri varsa, bu yöntem sizin için iyi bir seçenek olabilir. Belgeler için kalite kontrolü sağlayabilecek birine ihtiyacınız olacak. Birden çok dilde çeviri gereksinimleriniz varsa, ancak yüksek hacimlerde değilse, bu bir şirket içi çevirmeni işe almaktan daha iyi bir seçenek olabilir.

Profesyonel Çeviri Şirketi

Çeviri ihtiyaçlarınızı karşılamak için üçüncü seçenek profesyonel bir çeviri hizmeti ile çalışmaktır. Bu şirket çeviri konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Profesyonel bir çeviri şirketi sektör bazlı belli çevirileri gerçekleştirir ve birden çok dile çeviri sağlayabilir.

Profesyonel bir çeviri şirketi birçok avantaj sağlayacaktır. Çeviri sorumluluğunun dış tedarik olarak kullanımı ofis personelinizin baskısını kaldırır. Sektörünüzün ihtiyaçlarına özel yüksek kaliteli bir çeviri sağlanabilecektir. Ayrıca, bir çeviri hizmetleri şirketi en verimli işe yararlılığa ve istikrarlı geri dönüş sürelerine sahiptir.

Profesyonel bir çeviri hizmetleri şirketinin yararı, çeviri için süreçler oluşturmuş olmalarıdır. Çeviri hizmeti için kurulmuş bir şirket, en iyi neyin işe yaradığını bilir ve en yüksek kalitede çeviri sağlayacak bilgiye sahiptir. Özel olarak çeviriye odaklandıkları için, size mevcut en kaliteli ürünü verebilecek uzmanlardır.

Çeviri şirketleri serbest çeviri uzmanlarına göre daha yüksek maliyetlere sahip olabilir. Bu profesyonel bir çeviri için gerekli olan yönetim ve kalite kontrol düzeyinden kaynaklanmaktadır. Bu doğruluk ve kalite düzeyi daha ucuz serbest opsiyonlarla kontrol edilemez. Bu nedenle, bir çeviri şirketi genellikle çevirinin ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için en iyi seçenektir.

Büyük bir Profesyonel Çeviri Şirketinin Nitelikleri Nelerdir?

Profesyonel bir çeviri şirketi ile yol almayı seçtiyseniz, ihtiyaçlarınız için doğru şirketi seçmeniz gerekir. Birçok farklı çeviri şirketi mevcuttur ve hangi şirketin veya çevirmenlerin aradığınız yüksek düzeyde çeviriyi sunduğunu söylemek zor olabilir. Bir çeviri şirketini diğerinden daha iyi yapan nedir?

Bakmakta olduğunuz bir şirketin almanız gereken sertifikalı çeviri hizmeti olduğuna dair birkaç işaret vardır. Bir çeviri şirketi seçerken şu altı göstergeye bakın: onay belgesi, dil deneyimi, sektör uzmanlığı, referanslar, elde edilebilirlik ve değer. Bu altı faktöre dikkat etmek, sizin için doğru çeviri şirketini seçmenize yardımcı olacaktır.

Nitelikli Bir Çevirmen Nasıl Seçilir?
 • 1. Onay Belgesi

  Bir çeviride kaliteyi güvence altına almak zor olabilir. Neyse ki, nitelikli bir şirket seçtiğinizden emin olmanıza yardımcı olan bir sertifika tanımı var. En iyi sonuçları elde etmek için ISO sertifikalı bir çeviri şirketi ile çalışın. ISO, kalite standartlarını geliştiren bağımsız bir kuruluş olan Uluslararası Standardizasyon Örgütüdür. Standartlar, ihtiyacı olan insanlar arasında fikir birliğine varılarak geliştirilir. ISO’nun belgelendirdiği hizmetlerden biri de çeviridir.

  Çeviri hizmetlerine bakarken ISO belgeli bir şirket arayın. Bu belgenin varlığı web sitelerinde veya çeviri hizmetinin kendi materyallerinde gösterilmelidir. Hizmet almadan önce şirketin ISO sertifikalı olup olmadığını sorun.

 • 2. Dil Deneyimi

  Bir çevirmen seçmeden önce, dil deneyimlerini göz önünde bulundurun. En iyi çevirmenler çeviri için her iki dilde de akıcılığa sahiptir. En iyi çevirmenler genellikle ana dili konuşanlardır. Bir şirketten hizmet almadan önce, çevirmenlerinin ihtiyacınız olan dillerdeki kalitesine bakın.

  Birden çok dilde çeviri gereksinimleriniz olabilir. Tüm dillerinizde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir çeviri şirketi ile çalışmak daha kolay ve tutarlı bir süreç sağlayacaktır. Çeviri şirketinin sizin ihtiyacınız olan tüm dillerde yüksek kaliteli çevirmenlere sahip olduğundan emin olun.

 • 3. Endüstri Uzmanlığı

  En iyi kalitede bir çevirmen seçmenin bir diğer önemli unsuru, sektörünüze aşina olan birini bulmaktır. Birinin her iki dilde de akıcı olması, sektörünüzün tüm teknik terminolojisine aşina olduğu anlamına gelmez. Yasal, finansal veya bilimsel olsun, her endüstrinin kendi terminolojisi ve jargonu vardır.

  Özel sektörünüzün ihtiyaçlarını karşılayan bir çeviri şirketi seçin. Her çeviri şirketi farklı sektörlerden çeviri yapacak donanıma sahip olabilir ve bu alanda uzmanlaşabilir. Örneğin, Elma Tercüme sıralanan bu ana konularda hizmet vermektedir: yaşam bilimleri, hukuk, finans, üretim, tüketim ürünleri, devlet, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, iş ve istihdam, elektronik, enerji, medya ve eğlence ana sektörlere hizmet vermektedir: yaşam bilimleri, hukuk, finans, üretim, tüketim ürünleri, devlet, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, iş ve istihdam, elektronik, enerji, medya ve eğlence.

  Değerlendirdiğiniz bir şirket sektörünüzle çalışma deneyimine sahip değilse, doğru çeviriler için muhtemelen en iyi seçim değildir. En iyi seçeneğiniz, çevirmeniz gereken belge türlerinin çevrilmesi konusunda özel deneyime sahip bir şirketten hizmet almaktır. Bu şekilde belgelerinizin terminolojisine ve jargonuna aşina olacaklardır.

  Sektöre özgü deneyime sahip bir şirket, farklı belge türlerinde ihtiyaç duyulan tonu da bilecektir. Ton daha resmi mi yoksa rahat mı? Belgenin kime hitap etmesi gerekiyor? Endüstri deneyimine sahip nitelikli bir çevirmen, okuyucuya nasıl hitap edeceğini ve okuyucunun kim olduğunu bilecektir. Bu nitelikler harika bir çeviriye sahip olmanın merkezinde yer alır.

 • 4. Referans Alın

  Bir çeviri hizmetinin kalitesinin belirlenmesine yardımcı olmanın harika bir yolu, onların referanslarına bakmaktır. Çeviri hizmeti Web sitesini ziyaret edebilirsiniz onay belgelerini veya referansları kontrol edin. Saygın bireylerden mi yoksa şirketlerden mi geliyorlar?
  Geçmişte çeviri hizmetlerini kullanan birini tanıyorsanız, şahsi öneriler aldığınızdan emin olun. Birisi memnun değilse, hizmetin eksikliğini nerede hissettiler? Bu, bir şirketin artılarını ve eksilerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

  Bir çeviri şirketinin uzun süreli olması sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bir süredir var olan deneyimli bir firma müşteri memnuniyetinin olduğunu gösterir. Bir şirketin başarılı olabilmesi için müşterilerin gelmeye devam etmesi gerekir. Bir şirket bir süredir devamlılık gösteriyorsa, yüksek kaliteli bir hizmetinin varlığına işaret eder.

 • 5. Elde Edilebilirlik

  Çeviri ihtiyaçlarınızı düşünün. Belgelerinizin hangi hızda geri alınıp çevrilmesi gerekiyor? Bazen zaman kaynaklı baskı oluşabilir ve belgelerinizin kısa sürede çevrilmesi gerekebilir. Çevirilerinizi hızlı ve zamanında yetiştirebilmek için güvenebileceğiniz birine ihtiyacınız var.Bunu sağlamak için 7/24 çalışan; günün veya haftanın herhangi bir saatinde yeni talepleri işleyebilen bir çeviri şirketi arayın. Zamanlama ve kullanılabilirlik ile ilişkili olan bireysel çevirmenlerin istihdam sorunu vardır. Bir kişi her saat müsait olamaz. Diğer projelerle meşgul olabilirler veya tatilde olabilirler.

  Birçok çevirmene ve yüksek kullanılabilirliğe sahip bir çeviri şirketi, çeviri ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmak için en iyi seçimdir. Bir çeviri hizmeti kiralamadan önce çalışma saatlerini ve müsaitlik durumunu kontrol edin. Aynı anda kaç çevirmenin müsait olduğunu kontrol edin. Ne tür bir geri dönüş süresi bekleyebileceğinizi hesap edin. Bu tür bilgileri almışsanız, bilinçli bir seçim yapabilir ve sizin için doğru olan çeviri hizmetlerini seçebilirsiniz.

 • 6. Değer

  Mükemmel bir çeviri hizmeti seçmeden bahsederken değerliliği unutmayalım. Yüksek kaliteli çevirilere iyi geri dönüş süreleriyle birlikte sahip olmak, maliyete değer önemli bir hizmettir. Aradığınız çeviri şirketinin tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olduktan sonra, fiyat ve değer açısından sunacağı değeri avantaj ve dezavantaj yönüyle karşılaştırabilirsiniz.

  Yüksek kaliteli bir çevirmene sahip olmak ilk başta maliyetli görünebilir. Ancak, uzun vadede işletmenizin kötü belge çevirisine sahip olması daha maliyetli olacaktır. Kötü çeviri, potansiyel müşterileri veya müşterileri korkutabilir. Küreselleşen ekonomi içinde genişlemenizi engelleyebilir. Yüksek kaliteli çeviri, iş beklentilerinizi artırabilir.

  Yüksek kaliteli bir çeviri hizmeti, çeviriniz için ihtiyaçlarınızı ve gereksinimlerinizi karşılayan rekabetçi bir fiyat teklifi sağlayacaktır. Bir çeviri hizmetinden düşük fiyat teklifi alırsanız, hizmetin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinden ve ihtiyacınız olan çeviri hizmetlerini sağlayabildiğinden emin olun.

  Birçok çevirmene ve yüksek kullanılabilirliğe sahip bir çeviri şirketi, çeviri ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmak için en iyi seçimdir. Bir çeviri hizmeti kiralamadan önce çalışma saatlerini ve müsaitlik durumunu kontrol edin. Aynı anda kaç çevirmenin müsait olduğunu kontrol edin. Ne tür bir geri dönüş süresi bekleyebileceğinizi hesap edin. Bu tür bilgileri almışsanız, bilinçli bir seçim yapabilir ve sizin için doğru olan çeviri hizmetlerini seçebilirsiniz.

Çeviri Hizmeti Seçme

Bu altı faktöre dikkat ederseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve işinizi ilerleten çeviri hizmeti elde edebilirsiniz. Yüksek kalitede çeviri hizmeti alarak işinizi bir seviye ileriye atlatabilir.Giderek küreselleşen bu ekonomide çeviri hizmetleri her zamankinden daha önemli. Müşterileriniz, danışanlarınız veya iş ortaklarınız dünyanın farklı bir yerinde olabilir ve farklı dilleri konuşabilir. Kaliteli bir çeviri hizmeti olmadan etkili iletişim kurmak ve doğru belge çevirisine sahip olmak zor olabilir.

Neyse ki, şirketinizin sektöre özel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için profesyonel çeviri hizmetleri mevcuttur. Çevrilmesi gereken yasal, bilimsel, eğlence veya diğer sektöre özgü belgeleriniz olsun, Elma Tercüme ihtiyaçlarınızı karşılayan çeviriler sağlayabilir. Dünya çapında çeviri çözümlerinde sektör lideriyiz. İşletmenizin başarılı olması için gereken doğru, verimli, sektöre özel çevirileri sağlayabiliriz.

İhtiyacınız olan tüm hizmetleri sağlamak için Elma Tercüme ’ye güvenebilirsiniz. 150’den fazla dilde ve çok çeşitli sektörlerde çeviri hizmetleri sunarak çeviri ihtiyaçlarınızı karşılayabiliriz. Sunduğumuz hizmet türlerini ve hizmet verdiğimiz sektörleri görmek için web sitemize göz atın. Projenizi başlatmak için ücretsiz bir fiyat teklifi sağlayabiliriz. Elma Tercüme Çevirileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Hızlı İletişim Formu

Hemen formu doldurun, sizi arayalım!

Profesyonel Tercüme Hizmetleri

İletişime Geçin +90 542 151 24 15

Ekibimiz en kısa sürede dönüş yapacaktır.